Wentylacja hali produkcyjnej powinna być prawidłowo zaprojektowaną instalacją, która odprowadza zanieczyszczone powietrze, ogranicza jego rozprzestrzenianie i zapewnia dopływ uzdatnionego powietrza. Przy tym musi być zgodna z szeregiem wymagań prawnych oraz norm. Wyjaśniamy, poprawnie wykonać wentylację hali produkcyjnej oraz na co warto zwrócić uwagę!
Wentylacja hal produkcyjnych – jak się ją projektuje?
Wentylacja hal produkcyjnych jest niezwykle ważna ze względu na bezpieczeństwo pracowników, a także obsługiwanych przez nich maszyn. Ma również ogromny wpływ na kształtowanie warunków do pracy, decydując o tym, czy są one komfortowe i sprzyjające.
Na etapie projektowania wentylacji, a także przy rozważaniu kwestii związanych z jej eksploatacją, trzeba mieć na względzie wiele czynników. Największe znaczenie mają m.in. przeznaczenie pomieszczeń, kubatura obiektu, architektura wnętrz, a także charakterystyczny mikroklimat.
Trzeba bowiem pamiętać, że wentylacja w halach produkcyjnych różni się w znacznym stopniu od instalacji montowanych w innych pomieszczeniach wielkogabarytowych. Przez wiele godzin dziennie intensywnie pracują w nich różne maszyny oraz dziesiątki czy nawet setki ludzi. Zużywają tlen, generują rozmaite zanieczyszczenia, a także wytwarzają dodatkowe ciepło i wilgoć.
W halach produkcyjnych do powietrza dostają się mikro cząsteczki m.in. metalu, plastiku czy drewna. Kurz oraz pył stanowią zagrożenie dla zdrowia pracowników, ponieważ wdychają je praktycznie codziennie. Mają również negatywny wpływ na maszyny, bowiem mogą przyczyniać się do awarii (np. zacierania się elementów). Do tego osiadają na podłożu i wyposażeniu, co utrudnia pracę oraz jest niehigieniczne.
System wentylacji hali produkcyjnej powinien mieć odpowiednią wydajność, tak by był w stanie na bieżąco oczyszczać powietrze. Bardzo ważne jest jednak to, by regularnie dbać o jego czystość. Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja nie będzie skuteczna, jeśli nie będzie odpowiednio się jej konserwować.
Trudno jest podać jednoznaczny przepis na idealną wentylację hali produkcyjnej, ponieważ musi ona zostać zaprojektowana zgodnie z wymogami konkretnego miejsca. Najważniejsze, by zawczasu przeprowadzić szczegółową analizę. Zespół ekspertów wskaże najlepsze rozwiązania, mając na względzie wydajność systemu oraz jego koszty eksploatacji, a następnie stworzy szczegółowy projekt.
Co wchodzi w skład wentylacji hali?
Wentylacja hali przemysłowej składa się z kilku ważnych elementów. Na etapie tworzenia projektu ogromne znaczenie ma kwestia zysków ciepła. Pod sufitem i w górnych warstwach obiektu gromadzi się ciepłe powietrze, tworząc tzw. poduszkę powietrzą. Projektant wykonujący obliczenia musi mieć to na względzie, pamiętając także o punktowych źródłach ciepła.
Istotne są także zagadnienia związane z ilością oraz położeniem oraz rozmieszczeniem nawiewników i wywiewników. Najczęściej sytuuje się je pod sufitem, czyli w miejscu, gdzie kumuluje się najwięcej ciepła. Ma to szczególne znaczenie w przypadku hal produkcyjnych, w których pracuje się ze środkami chemicznymi emitującymi zanieczyszczenia. Gazy lżejsze od powietrza unoszą się do górnych części budynku, natomiast cięższe opadają na dół.
Projektanci muszą zadbać także o to, by wentylacja zapewniała prawidłowy kierunek nawiewu powietrza. Najpierw powinno dostawać się do pomieszczeń, w których jest najmniej zanieczyszczeń, czyli domyślnie do strefy pracy ludzi. Wywiew zazwyczaj umieszcza się w miejscu największego natężenia zanieczyszczeń. Jeśli jednak w budynku generowane są także duże ilości pyłu, konieczne są dodatkowe ssawki ruchome, które umieszcza się bezpośrednio przy stanowiskach pracy.
Czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych
Podczas tworzenia projektu wentylacji w hali przemysłowej trzeba jeszcze brać pod uwagę prawidłową eksploatację i konserwację instalacji. Konieczne są regularne inspekcje, ponieważ jeśli poziom zanieczyszczenia powietrza przekroczy dozwolone normy, wymagane jest czyszczenie.
Proces usuwania zanieczyszczeń zwykle ma miejsce nawet kilka razy w ciągu roku. Wtedy najrozsądniej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów, wynajmując firmę specjalizującą się w takich usługach. Fachowcy wykonają inspekcję, dobiorą odpowiednie metody czyszczenia, a następnie przeprowadzą całą procedurę z użyciem profesjonalnego sprzętu.
Więcej informacji na temat tworzenia i utrzymania wentylacji w hali przemysłowej znajdziesz na stronie: https://brawent.pl/wentylacja-hal-produkcyjnych/.