Każdej osobie, która decyduje się na różnego rodzaju śruby, zależy na tym, aby wybrać jedynie porządne elementy tego typu. Nie brakuje ludzi, którzy wydają swoje pieniądze na akcesoria złączne spełniające określone normy. Co warto wiedzieć w tym temacie? Na czym polega konwersja norm?
ISO/DIN/PN – o co tutaj chodzi?
Osoby, które po raz pierwszy spotykają się z takimi oznaczeniami mogą mieć pewne wątpliwości. Co oznaczają zatem poszczególne skróty? Pierwsze normy są zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. ISO pochodzi natomiast od angielskiego oznaczenia International Organization for Standardization. Normy tego typu są najbardziej rozpowszechnione. W końcu obowiązują na rozmaitych kontynentach. Na dzisiaj Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada ponad 160 państw członkowskich. Warto wiedzieć, że w tym gronie znajduje się także Polska – i to już od samego początku, czyli od 1947 roku.
DIN to natomiast nic innego, jak Deutsches Institute für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny powstał w 1917 roku. Wtedy jego nazwa brzmiała Normalienausschuss für den allgemeinen Machinenbau. Stowarzyszenie posiada swoją siedzibę w Berlinie. Zajmuje się między innymi opracowywaniem, a także fachowym publikowaniem norm. Na terenie naszego kraju są oczywiście stosowane normy PN. W tym przypadku dużo do powiedzenia ma Polski Komitet Normalizacyjny. Czym charakteryzuje się ten podmiot? To państwowa jednostka organizacyjna. Jej zadaniem jest – generalnie rzecz ujmując – prowadzenie normalizacji krajowej. Chodzi między innymi o zatwierdzanie czy rozpowszechnianie norm.
Jak wygląda konwersja norm?
Po co w ogóle jest wykonywana konwersja norm ISO/DIN/PN? Pamiętajcie, że normy ISO mają zasięg globalny. Natomiast normy PN jedynie krajowy. Może być zatem taka sytuacja, że osoba z Polski nie będzie do końca wiedziała o co chodzi podmiotowi z zagranicy. W takiej sytuacji warto skorzystać ze strony internetowej https://stalmut.pl/. Jest tam narzędzie umożliwiające wykonanie konwersji norm ISO/DIN/PN. Wystarczy wpisać normę albo konkretny produkt. Przedmiotem umowy są śruby sześciokątne z pełnym gwintem? Znacie oznaczenie DIN 933? Chcecie poznać pozostałe? Warto w takiej sytuacji skorzystać z narzędzia znajdującego się na wyżej wymienionej stronie internetowej. Dzięki temu szybko dowiecie się, że pozostałe normy wynoszą w przypadku tych elementów złącznych ISO 4017/PN 82105. Jak długo trwa cała procedura? To maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Szybko zatem będziecie mogli zdobyć niezbędne informacje.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut (https://stalmut.pl/oferta/sruby/)