Coraz więcej osób wykorzystuje w swojej codziennej pracy sprężyny talerzowe. Takie elementy stanowią dla Was swego rodzaju tajemnicę? Czym się cechują? Jakie mają po swojej stronie zalety? Gdzie mogą być użyte?
Co to są sprężyny talerzowe?
Na początek warto podkreślić, że sprężyny talerzowe to pierścienie stożkowe. W środku jest zaś wycięty otwór. Takie akcesoria są wykonane przy użyciu blachy sprężynowej. Fachowcy wykorzystują stal sprężynową oraz stal nierdzewną jako materiał budulcowy. Dlaczego jest to ważne? Na skutek tego podkładki talerzowe mają odpowiednie właściwości w temacie tłumienia – zarówno w obciążeniach statycznych, jak i dynamicznych. Jeśli chodzi o grubość pojedynczej sprężyny, to jest ona zazwyczaj stała. Takie produkty mogą być zakładane wzdłuż osi albo statycznie, albo dynamicznie. Dużo osób zastanawia się również nad tym, jak są układane tego typu elementy? Mogą one być ułożone w odwrotnym kierunku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skierować je również frontem do siebie.
Jakie mają zalety?
Dużo osób wybiera z szerokiej oferty między innymi sprężyny talerzowe DIN 2093. Ten skrót pochodzi od Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego. Generalnie warto kupować akcesoria spełniające określone normy. Na skutek tego macie bowiem po prostu 100% pewności w zakresie jakości materiału, wytrzymałości, solidności itp. Z czego powstają takie sprężyny talerzowe? Ze stali sprężynowej, a także stali nierdzewnej A1. Jeśli chodzi o powłokę, to jest ona fosfatyzowana. Zastanawia Was to, jaki jest tutaj zakres? Zmienia się on w zależności od użytego materiału. Dla stali sprężynowej wynosi M3 – M80. Natomiast dla stali nierdzewnej A1 od M3 do M20. W dobrym sklepie z tym asortymentem można zdecydować się na podkładki talerzowe mające grubość od 0,2 do 10 mm.
Czym charakteryzują się elementy tego typu? Uwzględniając zalety, trzeba między innymi zwrócić uwagę na dużą nośność przy stosunkowo małym ugięciu sprężyny. Fachowcy podkreślają również o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni w porównaniu z innymi gatunkami sprężyn. Sprężyny talerzowe to również bardzo wysoka trwałość zmęczeniowa i brak skłonności do odkształceń. Gdzie są między innymi stosowane takie akcesoria? Na przykład w systemach zawieszenia kotła w elektrowni, zaworach bezpieczeństwa, wibroizolacjach itp. Sprężyny talerzowe DIN 2093 świetnie sprawdzają się również jako zabezpieczenie przed przeciążeniem rozdzielni transformatorowej. Mogą być także wykorzystane jako hamulce do pojazdów budowlanych, hamulce bezpieczeństwa dla dźwigów lub podnośników itp.