Bieganie niby jest prostym sportem. Każdy, kto ma sprawne dwie nogi, może zacząć biegać. Jednak prosty sport w założeniu nie oznacza „łatwy” czy też „bezkontuzyjny”, bo gdyby tak było, biegaliby wszyscy i mielibyśmy samych mistrzów. Należy sobie więc zdać sprawę z tego, że bieganie jest jednym z najbardziej urazowych sportów. Komfort uprawiania tej dyscypliny lekkoatletycznej w wielu wypadkach zależy od komfortu, jaki mają nasze stopy, a te – choć nie są jednakowe u wszystkich – podczas treningów i zawodów powinny mieć maksimum komfortu.
O stopach biegacza słów kilka
Stopa to jedno z najbardziej istotnych narzędzi, jakimi posługuje się każdy biegacz czy biegaczka. Przede wszystkim zadanie stóp polega na kontrolowaniu rodzaju podłoża, po którym się porusza biegacz i amortyzowaniu przeciążeń. Stopy ułatwiają lądowanie na danym podłożu i wybijają ciało z miejsca do przodu. Stopa jest najbardziej dystalną częścią nogi. Jej układ stanowi 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł. Ponadto do samych kości przyczepia się jeszcze 20 różnych mięśni. Ten specyficzny układ narządu i jego płaski kształt sprawia, że człowiek porusza się w pozycji pionowej. Poza tym stopy ludzkie zawierają w sobie specyficzny system receptorów. Dzięki niemu są nierozerwalnie połączone z całym systemem ruchowym, a także równowagi. Według medycyny rodem z Dalekiego Wschodu – receptory znajdujące się w stopach oddziałują także na wszystkie pozostałe narządy wewnętrzne ciała. Skoro stopa jest tak ważnym elementem organizmu, należy o nią odpowiednio dbać, dobierając między innymi wygodne skarpety.
Biegowe S.O.S. dla stóp czyli skarpety
Skarpety do biegania? Skoro mam idealnie dobrane buty biegowe, to po co mi jeszcze specjalistyczne tak zwane techniczne skarpety do biegania? – zapyta każdy początkujący biegacz. Ano właśnie po to, by stopy, a co za tym idzie – organizm biegacza czuł się komfortowo zarówno podczas treningów jak i zawodów. Wiedzą o tym doskonale czołowi producenci odzieży i bielizny sportowej. Skarpety muszą zachowywać się jak druga skóra dla stóp. Dlatego też warto wybrać produkt najwyższej jakości. Struktura idealnych skarpet biegowych zapewnia optymalną termoregulację dla całego ciała. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na rodzaj tkaniny, z której skarpety zostały wyprodukowane. Musi być miękka i przyjemna dla skóry oraz posiadać bardzo płaskie szwy. Takie szycie chroni stopę przed otarciami i odparzeniami. Skarpety powinny więc być przewiewne oraz zapewniać maksymalny komfort dla stóp – inny latem (chłodzenie), inny zimą – zatrzymanie ciepła. Na rynku są także skarpety z nowoczesnymi systemami, które pozwalają minimalizować wstrząsy, zapewniają masaż i odpowiednią cyrkulację powietrza w bucie. Stopy się nie pocą i pozostają suche przez cały trening. Ważna jest też kolorystyka skarpet. Białe skarpetki są po prostu démodé.
Poznaj skarpety do biegania Nessi!