Profilaktyczne badanie serca zmniejsza ryzyko zawału serca oraz wystąpienia innych poważnych dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Holter do domu pomoże nam regularnie badać nasze serce i dzięki temu możemy dłużej żyć w zdrowiu.
Dlaczego holter do domu jest lepszy niż EKG?
EKG serca to tradycyjne badanie, które jest stosowane w kardiologii. Badanie to trwa jednak zaledwie kilka minut i jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Wyniki takiego badania nie są więc precyzyjne i nie są w stanie wykazać wszystkich nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym.
Z holtera do domu korzysta się przez całą dobę lub dłużej i dzięki temu wyniki są dokładniejsze. Jeżeli zakładamy Holter do domu, to badamy nasze serce nie tylko w trakcie spoczynku, ale również podczas wszelkich codziennych aktywności. Dzięki temu możemy zarejestrować pełen obraz pracy serca.
Jak wygląda badanie Holtera?
W badaniu tym pacjent korzysta ze specjalnego holtera do domu, który za pomocą elektrod zostaje umiejscowiony na ciele. Jest to niewielkie urządzenie, które nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Normą jest stosowanie holtera przez dobę. Zdarza się jednak, że będziemy nosić go dłużej. Wszystko zależy od decyzji lekarza, który wystawił nam skierowanie na holter EKG.
W trakcie badania prowadzi się dziennik aktywności, w którym zapisuje się jakie czynności wykonywaliśmy. W takim dzienniczku należy notować wszystkie nietypowe sytuacje, np. zmianę samopoczucia czy ból w klatce piersiowej. Jeśli w trakcie badania trenowaliśmy, to również powinniśmy to uwzględnić. Tak samo jak wszelkie sytuacje stresowe w naszym życiu.
Czego nie można robić w trakcie badania?
Holter EKG to urządzenie elektroniczne, więc w trakcie jego noszenia nie powinniśmy brać kąpieli lub prysznica. Kontakt włączonego urządzenia z wodą może go uszkodzić. Dlatego przed kąpielą należy pamiętać, żeby holter wyłączyć.
W trakcie korzystania z holetra do domu zakazane jest również korzystanie z koców i poduszek elektrycznych. Warto też pamiętać o tym, że to niewielkie urządzenie wymaga specjalistycznej obsługi, więc nie powinniśmy sami go ustawiać. Samodzielnie możemy jedynie przycisnąć przycisk w momencie pojawienia się bólu czy arytmii serca. Resztą powinien zająć się specjalista.