Czym zajmuje się kancelaria notarialna?

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się profesja notariusza. Jest to zawód zaufania publicznego, dlatego osoba na tym stanowisku powinna cechować się nienaganną prezencją oraz nieposzlakowaną opinią.

Zawód notariusza

Notariusz zajmuje się nie tylko sporządzaniem umów, ale poświadczaniem dokumentów. Warto mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach obecność rejenta jest niezbędna i nie da się tego w żaden sposób ominąć.

Najlepiej korzystać z usług renomowanych kancelarii prawnych, które od dłuższego czasu działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Należy pamiętać, że bardzo ciężko jest zostać notariuszem. Pierwszy etap to studia prawnicze, które trwają pięć lat i są jednolite. Na prawo ciężko się dostać, dlatego nie wszystkim się to udaje. Samo dostanie się na studia to dopiero początek, ponieważ trzeba się jeszcze na nich utrzymać i wszystko zaliczyć.

Praca notariusza

Po obronie pracy magisterskiej przychodzi czas na aplikację notarialną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacja notarialna trwa 3 lata i 6 miesięcy i zaczyna się 1 stycznia każdego roku. Głównym zadaniem notariusza jest oczywiście przygotowywanie aktów notarialnych.

W przypadku niektórych spraw obecność notariusza jest wymagana. Przykładowo może to być sprzedaż lub zakup domu, a także innych nieruchomości. Warto dodać, że działalność notariusza jest regulowana przez ustawę z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie. Notariusz powinien także przekazać niezbędne informacje swoim klientom, żeby wszystko było jasne.

Działalność kancelarii notarialnej

Umowa sprzedaży nieruchomości jest tworzona w celu ograniczenia sporów sądowych. W kancelarii notarialnej należy się pojawić także, gdy zamierzamy podpisać umowę warunkową. Jeżeli chcemy mieć pewność, że postanowienia umowy zostaną zrealizowane, to dobrym pomysłem jest przygotowanie umowy przedwstępnej.

Przed sądem zdecydowanie łatwiej jest dochodzić swoich spraw, jeżeli wcześniej formalności załatwimy u notariusza. Wartym uwagi dokumentem jest także notarialne poświadczenie dziedziczenia. W takim dokumencie znajdują się informacje na temat spadkobierców. U notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy, którzy następnie wyrażą zgodę, żeby przeprowadzić sprawę spadkową. Droga sądowa to ostateczność, dlatego lepiej do tego nie dopuścić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.