Sen to rzecz tak powszechna, że czasami jest wręcz bagatelizowana i marginalizowana — zupełnie niesłusznie. To właśnie on odpowiada za regenerację naszego organizmu, samopoczucie i wydajność mózgu następnego dnia. Istnieje wiele czynników, które składają się na długi i zdrowy sen pozwalający być w dobrej formie. W tym artykule przedstawiamy kilka przydatnych porad, które w komfortowy sposób wypocząć a następnego dnia być w doskonałej formie.
Długość snu
Naukowcy dowodzą także, że jeśli wstaniemy rano — czyli w okolicach godziny 6 lub 7 jesteśmy przez cały dzień znacznie wydajniejsze niż jeśli wylegiwać byśmy się do 11 czy 12. Równie liczne badania kliniczne dowodzą, że aby wyspać się powinniśmy w łóżku spędzić między 7 a 9 godzin. Mniejsze i większe wartości nie są już tak optymalne i nie zapewniają tak dobrych efektów. Bardzo często można spotkać się też z opiniami, że osoby starsze nie potrzebują już tyle snu co młodzi. Jest to błędne założenie. Niezależnie od wieku ludzie potrzebują tego samego czasu wypoczynku.
Proces zasypiania
Odpowiednie przygotowanie się do snu jest tak samo ważne, jak sam sen. Przed nim nie powinniśmy pić alkoholu, pracować ani się denerwować. Spożywać posiłki należy najlepiej 2-3 h przed snem, aby organizm nie był obciążony trawieniem. Bezpośrednio przed zaśnięciem powinniśmy się wyciszyć. Taki stan można osiągnąć poprzez czytanie książki czy podsumowanie całego dnia w myślach. Zdecydowanie złem zajęciem jest podejmowanie kluczowych decyzji czy spieranie się o ważne kwestie.
Fazy snu — REM
Proces spania człowieka opiera się na powtarzających się naprzemiennie fazach snu głębokiego i płytkiego, Jeśli obudzimy się w ciągu drugiej fazy, wstaniemy wypoczęci i pełni sił. Czasami bywa, że śpimy 5-6 godzin i jesteśmy wyspani, a czasami śpimy 9-10 a wstajemy w kiepskim stanie. Dzięki odkryciu tej przypadłości producenci i badacze wynalazł specjalne opaski, które wykrywają płytki sen człowieka i budzą go w najbardziej dogodnym dla niego momencie. Proces ten może tłumaczyć krótki sen niektórych osób i ich dobrą formę. Regularność godzin snu w połączeniu z odpowiednim momentem budzenia się mogą dać bardzo dobre warunki.
Warunki snu
Aby dobrze przespać noc, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Pierwszy z nich to brak urządzeń elektronicznych w sypialni. Pole elektromagnetyczne ma znaczący i niekorzystny wpływ na zasypianie. Na godzinę przed snem warto też nie korzystać już z tabletów i smartfonów, gdyż emitują niebieskie światło, które utrudnia zasypianie. Większość takich urządzeń ma tryb, który zmienia podświetlenie telefonu z jasnoniebieskiego na żółty, a korzystanie z niego przez cały wieczór będzie z korzyścią dla naszego organizmu. Pomieszczenie gdzie śpimy, powinno być też wywietrzone i zawierać dużo tlenu.